You are here

Past ACCs

Operating Committees of ACCs

  2016 2015 2014
General Chair Danny Abramovitch Richard Braatz Dawn Tilbury
Program Chair George Chiu Alessandro Astolfi Gary Balas
V-C Invited Daniel Rivera Geir E. Dullerud Carolyn Beck
V-C Special Sessions Kristi Morgansen Jorge Cotes Sahika Genc
V-C Industry and App. Aranya Chakrabortty Jianbo Lu R. Scott Irwin
Finance Chair Santosh Devasia Xiaobo Tan Daniel Rivera
Local Arrangements Sean Andersson Randy Freeman Belinda Batten
Registration Chair Garrett Clayton Alexander Leonessa Murti Salapaka
Publications Chair Katie Johnson Lee H. Keel Fumin Zhang
Publicity Chair Kam K. Leang Douglas A. Lawrence Jerome Lynch
Workshop Chair Eric Frew Dennis Williams Ken Butts
Exhibits Chair Mike Borello Randal W. Beard Michael Moan
Student Programs Chair   Ann E. Rundell Mehran Mesbahi
  2013  2012 2011 2010 2009
General Chair Lucy Y. Pao Tariq Samad Rahmat Shoureshi Glenn Masada Karlene Hoo
Program Chair Daniel Y. Abramovitch Dawn Tilbury Faryar Jabbari Richard Braatz John Chiasson
V-C Invited Kathryn E. Johnson Magnus Egerstedt Jurek Sasiadek Frank Allgöwer Biao Huang
V-C Special Sessions Lalit K. Mestha Camille Alain Rabbath John Wen Martha A. Grover Fahmida Chowdhury
V-C Industry & App. Haitham Hindi Greg Stewart Farshad Khorrami Jeannie Falcon Daniel Abramovitch
Finance Chair Pater Meckl Gary J. Balas George Chiu Carolyn Beck Jing Sun
Local Arrangements Zongli Lin Luis Rodrigues Maryam Khanbaghi Richard O' Brien Shirley J. Dyke
Registration Chair Eric W. Frew George Chiu Mayuresh Kothare Lee Keel May-Win Thein
Publications Chair Randal W. Beard Kristi Morgansen Martha Grover Santosh Devasia Andrea Serrani
Publicity Chair Santosh Devasia Meeko Oishi Mehdi Ahmadian May-Win Thein Lawrence E. Holloway
Workshop Chair Linda Bushnell Stéphane Lafortune Yingzi Lin Michael Moan Michael R. Moan
Exhibits Chair Sean B. Anderson Benoit Boulet Jeannie Falcon Martha Grover Richard T. O'Brien, Jr.
Student Programs Chair Carolyn Beck Francesco Borrelli John Wagner Douglas Lawrence Hosam K. Fathy
  2008 2007 2006 2005
General Chair Anuradha Annaswamy Robert P. Judd Eduardo Misawa Suhada Jayasuriya
Program Chair Tariq Samad Linda G. Bushnell Karlene A. Hoo S. N. Balakrishnan
V-C Invited Jing Sun Richard D. Braatz Mark Balas Jesse Leitner
V-C Special Sessions Atul Kelkar Danny Abramovitch Michael J. Piovoso W. Dayawansa
V-C Industry & App. Anna Stefanapoulou Jing Sun Wendy Foslien Siva S. Banda
Finance Chair Rajesh Rajamani Jordan M Berg Oscar R. Gonzalez Jordan Berg
Local Arrangements Kristi A. Morgansen Mengchu Zhou Gary Balas Mark Costello
Registration Chair Carolyn Beck Kenneth R. Muske John M. Watkins M. Edwin Sawan
Publications Chair Naira Hovakimyan Mark J. Balas May-Win Thein Lee H. Keel
Publicity Chair May-Win Thein Wenle Zhang Richard T. O'Brien Jr. Linda G. Bushnell
Workshop Chair Karlene A. Hoo Karlene A. Hoo Daniel Abramovitch Karlene A. Hoo
Exhibits Chair Wendy Foslien Carolyn Beck Michael R. Moan Atul Kelkar
Student Programs Chair Dawn Tilbury Randy Beard Prabhakar Pagilla Kamal Youcef-Toumi
  2004 2003 2002 2001
General Chair J. L. Speyer B.W. Bequette R.R. Rhinehart B.H. Krogh
Program Chair L. Y. Pao A. Annaswamy E. Misawa W. Bequette
V-C Invited P. Christofides L.Y. Pao J. Berg S.N. Balakrishnan
V-C Special Sessions E. Misawa A.N. Palazoglu J. C. Spall S. Banda
V-C Industry & App. D. Abramovitch L.P. Russo J. C. Gerdes L.K. Mestha
Finance Chair Z. Lin G.Y. Masada J. M. Watkins A. Ray
Local Arrangements E. Feron R.A. Shoureshi K. Hoo G. Walsh
Registration Chair P. H. Meckl L.H. Keel V. Balakrishnan L. Holloway
Publications Chair S. M. Phillips K.R. Muske J. H. Taylor D. Tilbury
Publicity Chair A. Alleyne R. Horowitz R. P. Judd O.D. Crisalle
Workshop Chair P. G. Voulgaris M.H. Shor M.K. Masten M.K. Masten
Exhibits Chair M. Balas D.W. Repperger D. W. Repperger J. Apkarian
Student Programs Chair M. Shor M. J. Balas M-W. Thein